רכישת דירה בקבוצת רכישה

רכישת דירה בקבוצת רכישה

בשנים האחרונות עם התייקרות מחירי הדירות באופן משמעותי, עולה גם הפופולריות של רכישת דירה בקבוצת רכישה שנועדה לאפשר רכישת דירה חדשה במחיר זול משמעותית מרכישת דירה מקבלן.

בדומה לרכישת דירה מקבלן מדובר ברכישה דירה על הנייר, כאשר ברוב המקרים מדובר בפרויקט שנמשך מספר שנים לא מעטות, בהן הרוכש משלם סכומי כסף משמעותיים וזאת זמן רב לפני קבלת הדירה.  

 

ליצירת קשר:

מהי למעשה קבוצת רכישה? 

קבוצת רכישה היא התאגדות משפטית לרכישת קרקע ובנייה משותפת, וזאת על מנת להקטין עלויות ולחסוך חלק ניכר ממחיר הדירה.

בפרויקט כזה חברי הקבוצה הם למעשה היזמים של פרויקט הנדל"ן מראשיתו ועד סופו, החל משלב רכישת הקרקע, תכנון הפרויקט, התקשרות עם בעלי מקצוע, הוצאת היתר בנייה, מימון וכמובן עד לביצוע של עבודות הבנייה בפועל. 

חברי הקבוצה מעורבים ומממנים את הפרויקט מראשית הדרך, וכך הם למעשה חוסכים את כל הרווח היזמי שהיה מגולם במחיר הדירה אם היו רוכשים אותה כמוצר מוגמר.

רכישה בקבוצת רכישה יכולה להיות משתלמת הרבה יותר מרכישת דירה מקבלן, אך יש לה גם סיכונים לא מעטים שכדאי לדעת ולבדוק מראש. 

 

ההבדל בין רכישת דירה מקבלן לרכישת דירה בקבוצת רכישה

רכישת דירה מקבלן מוסדרת במסגרת מספר חוקים ראשיים כמו חוק המכר (דירות), חוק המכר (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), חוק החוזים האחידים, חוק הגנת הצרכן ועוד.

מדובר בחוקים רחבים ומקיפים שלא ניתן להתנות על מה שכתוב בהן אלא לטובת הקונה.

מטרת חוקים אלו היא להגן על הרוכש על ידי הבטחת כלל הנושאים הבאים:

 • מחיר סופי של הדירה
 • בטוחה משפטית לכספי הרוכש
 • קביעת פיצוי על איחור במסירה 
 • תקופות בדק ואחריות
 • מפרט דירה מחייב על פי חוק
 • הגדרה מחייבת של שטח הדירה
 • חובה מוגדרת בזמן לרישום בטאבו על שם הרוכש
 • פסילת סעיפי חוזה מקפחים

 

לעומת זאת, במסגרת של קבוצת רכישה, מכיוון שחברי הקבוצה הם היזמים בעצמם, לא חלים עליהם כלל החוקים שנועדו להגן על רוכשי דירות.

כאשר מדובר על רכישת דירה בקבוצת רכישה, כמובן שבכל קבוצות הרכישה ישנו "יזם סמוי" שמוגדר כמארגן הקבוצה ומקבל שכר על עבודתו, דבר שגורם לכך שפרויקטים רבים מנסים "להתחפש" לפרויקטים של קבוצות רכישה, וזאת על מנת להרוויח את עמלת היזמות מצד אחד, ומצד שני לא להתחייב בחובות החלים על יזמים בפרויקטים רגילים.

 

מה אתם מקבלים בשכירת עו"ד מטעמכם לעסקה?

על מנת להבטיח שהצטרפות לקבוצת רכישה תהיה אכן עסקה טובה ומשתלמת החוסכת חלק ניכר מהמחיר, אך יחד עם זאת מגנה על הרוכש ולא מסכנת את כספו, חובה לכל מי ששוקל להצטרף לקבוצת רכישה לשכור עו"ד מטעמו כדי שיבדוק את העסקה ביסודיות.

לא כל עו"ד המייצג בעסקאות מכר רגילות, מכיר ומייצג בעסקאות קבוצות רכישה. עו"ד המייצג בעסקאות מעין אלו חייב להיות בקי בחוקים רבים כגון חוק מכר דירות, חוק המקרקעין, חוק החוזים, חוק החוזים האחידים, על סעיפיהם הרבים והתקנות הרבות שיצאו מכוחם.

רוכשים רבים חושבים בטעות כי העו"ד של הגורם המארגן מייצג גם אותם אך עניין זה איננו נכון. העו"ד של המארגן/יזם מייצג אך ורק את האינטרסים שלו בלבד

 

עו"ד מטעמכם יבדוק שהעסקה בטוחה ושזכויותיכם נשמרות ואף יוכל לחסוך לכם הרבה כסף.

במסגרת הליווי בעסקת רכישה בקבוצת רכישה נכללים השירותים הבאים:

 • מעבר על מערך ההסכמים לרבות הסכמי רכישת הקרקע, הסכם מול הגורם המארגן, הסכם השיתוף בין חברי הקבוצה ועוד, לצורך איתור מראש של סעיפים מקפחים שעלולים לגרום לחיובים כספיים נוספים, או להורדת ערך הדירה ביחס למה שהובטח לרוכש.
 • מעבר על החיובים הכספיים בהסכם ובדיקה שהם חוקיים או מקובלים בענף כדי לחסוך כסף רב לרוכשים.
 • בדיקת סטטוס העסקה ותקינותה מבחינת מערך הזכויות בקרקע, הסטטוס התכנוני, ונכונות מצגי העסקה לרוכשים, כדי לוודא שלא תכנסו לעסקה שתתמשך זמן רב מבלי יכולת יציאה. 
 • בדיקת הבטחונות המשפטיים הניתנים לחברי הקבוצה כדי לוודא שהעסקה בטוחה והכסף שלכם לא ילך לאיבוד ח"ו.
 • בדיקת לוח התשלומים על מנת לוודא שהוא מותאם לצרכיכם הכספיים כדי שתהיה לכם ודאות פיננסית ושקט נפשי.
 • יעוץ בכל נושא המיסוי כדי שתוכלו לתכנן את צעדיכם עכשיו ובעתיד בהסתמכות על יעוץ מקצועי.

בשנים האחרונות התפרסמו מקרים רבים ועצובים של רוכשים שהתפתו להצעות קוסמות להצטרפות לקבוצות רכישה, והתבררו כמפח נפש מוחלט שהוביל לאיבוד כספים יקרים.

משרדי בעל ניסיון רב בייצוג בעסקאות קבוצות רכישה הן מצד מארגני הקבוצה והן מצד מצטרפים לקבוצה, לרבות במסגרת של קבוצות רכישה למשרדים. 

חושבים על רכישת דירה בקבוצת רכישה? מוזמנים לפנות למשרדי על מנת לבצע עסקה בטוחה!

ליצירת קשר:

אלעד וייסטוך

אלעד וייסטוך

הטיפול המקצועי שלקוחות המשרד מקבלים הינו ברמה המשפטית הגבוהה, המקיפה והאינטנסיבית ביותר.
עשרות לקוחות מרוצים, מעידים על טיפול מסור ואכפתי, ושילוב של מקצועיות וניסיון.​

הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין הוא הסכם בין בעלים משותפים של מקרקעין (מגרש, קרקע, או חלקה- בשפה המשפטית כולם נקראים מקרקעין), שמטרתו היא להסדיר את הזכויות והחובות

קרא עוד »
רכישת דירה בקבוצת רכישה

רכישת דירה בקבוצת רכישה

בשנים האחרונות עם התייקרות מחירי הדירות באופן משמעותי, עולה גם הפופולריות של רכישת דירה בקבוצת רכישה שנועדה לאפשר רכישת דירה חדשה במחיר זול משמעותית מרכישת

קרא עוד »
רכישת דירה בפרויקט תמ"א 38

רכישת דירה בפרויקט תמ"א 38

בשנים האחרונות צוברים תאוצה פרויקטים רבים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי. העלייה בקצב גידול האוכלוסייה לעומת מיעוט הקרקעות הפנויות במרכז הארץ

קרא עוד »